Szukaj

Nasz Magazyn

NASZE HISTORIE

Cyfrowy detoks: niewiarygodne, ale prawdziwe

Wiemy już dosłownie wszystko, co należy wiedzieć o programach oczyszczających. Są dobre dla Twojego ciała i umysłu, więc dlaczego ich nie kochać?

Ale czy cyfrowy detoks jest możliwy? Teraz wydaje się to dość absurdalne, a nawet praktycznie niemożliwe. Jak należy zacząć?

Zanim przejdziemy dalej, pozwólcie mi, że opiszę moje codzienne przyzwyczajenia: Zazwyczaj nie jestem dostępna online przed 6:30, choć od rana, w drodze do pracy spędzam około godzinę przeglądając portale społecznościowe, nawet w ciągu przerwy o 10:00 sprawdzam posty na Twitterze. Jeśli podczas lunchu, stwierdzam, że moja kolorowa sałatka idealnie nadawałyby się na Instagram, to po prostu robię zdjęcie i od razu je publikuję. Następnie popijając herbatę sprawdzam moją skrzynkę mailową. Z kolei w drodze do domu, przeglądam na smartfonie różne informacyjne strony internetowe, a kiedy już w końcu dotrę do domu spędzam średnio kolejne trzy godziny surfując po Internecie. Czy to wszystko wskazuje na to, że jestem uzależniona od Internetu?

Cyfrowy detoks oznacza tymczasowe zrezygnowanie z dostępu do Internetu i zaprzestanie spędzenia całych dni na przeglądaniu Facebooka. Czy oznacza to również, że nie mogę korzystać z mojego krokomierza, kiedy idę pobiegać? Czy nie mogę także jeść widelcem, który monitoruje, jak szybko jem? Przecież ja potrzebuję te wszystkie rzeczy!

A może przeczytam książkę zamiast sięgać po tablet? Pewnie, czemu nie? Tylko jak to się włącza?

W dzisiejszym czasach, cyfrowy detoks wydaje się być wręcz niemożliwy. Często wydaje nam się, że jeśli nie mamy dostępu do Internetu, to tak jakby bylibyśmy odcięci od świata. Paradoksalnie, cyfrowy detoks można rozpocząć pobierając kilka aplikacji na telefon, które wyłączają powiadomienia przychodzące z portali społecznościowych.

Można też zacząć od mniejszych kroków, jak na przykład kupienie tradycyjnego budzika, aby uniknąć spania z telefonem pod poduszką i sięgania po niego tuż po przebudzeniu.

A jak już będziesz spędzała mniej czasu w cyfrowej rzeczywistości, przypomnisz sobie, że jest coś wyjątkowego w spotykaniu się z ludźmi i rozmawianiu z nimi twarzą w twarz oraz po prostu spędzaniu czasu w świecie rzeczywistym.

Bardzo podoba mi się ten pomysł.

#detox

#ciało

#umysł

#digital


Co nowego?

NASZ MAGAZYN